B-SUV’da Peugeot elini 2008 ile güçlendiriyor

B-SUV segemntine artan yoğun ilgiye kayıtsız kalmayan Peugeot, 2008 ile bu segmente giriş yapan Fransız otomobil üreticisi, mütevazi tasarıma sahip markası ile ses getirmek istiyor. 208 modelinin daha uzun ve daha yüksek versiyonu olan Peugeot 2008, ön bölümde çift parçalı ızgaraya sahip. Üst ızgarası krom ayrıntılarla süslü 2008’in alt bölümünde ise sis farları kenarlarında ve tampon altındaki bölümünde de krom detaylara yer verilmiş. İnce ve geriye uzatılmış farlar otomobile agresif bakışlar kazandırıyor. Şişkin çamurluklar ve gövdeden farklı yan kapı alt çıtaları otomobilin arazi karakterine atıfta bulunduruyor. Tavan rayları da otomobilin güçlü görünmesine katkı sağlıyor. Renault Captur’den 37 mm daha uzun, 39 mm daha dar, 10 mm daha alçak ve 69 mm daha kısa dingil mesafesine sahip olan Peugeot 2008, arka bölümde yolcularına yeterli diz ve baş mesafesi sunuyor.

Kokpiti 208’den esinlenen 2008, aynı benzerliği gösterge ve direksiyonda da gösteriyor. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı iç kısımda orta konsolda yol bilgisayarı ve otomobille ilgili bir çok özelliğin kontrol edilebildiği 7 inç ekran bulunuyor. Kendi kendine park eden ve park yerinden otomatik çıkarabilme özelliğine sahip 2008 kapı iç cepleri ve vites önünde sunulan alanlar küçük eşya gözü beklentinizi karşılıyor. 350 litrelik bagaj hacmi, rakiplerinin gerisinde olsa da tatminkar.

Peugeot 2008 1.6 HDi Grip Control Allure Motor

PSA grubunun başarısını ispatlamış 1.6 litre dizel motoru 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş. 100 kilometre hıza 11.5 ulaşan 2008’in ortalama yakıt tüketimi ise 7,2 litre.

Önde McPherson, arkada ise şekil değiştiren travers süspansiyon sistemine sahip Peugeot 2008, yalıtım konusunda da başarılı. Yumuşak karakterli süspansiyonlar aracın viraj performansını can alıcı şekilde etkilemiyor. 2008’in hafif arazi karakteri konusunda elini güçlü kılan bir başka detay ise Grip Control sistemine sahip olması. Bu sistem 5 farklı sürüş modunu size sunuyor. Peugeot 2008 Euroncap’den 5 yıldız almayı başardı.

Top