Citroen’in C-Elysee’si rakiplerini geçebilecek mi?

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in C segmentindeki temsilcisi C-Elysee, kullanışlığı ve ekonomik yönü ile sınıfında kendisine yer edinmeye çalışacak. Citroen C-Elysee; Fiat Linea, Hyundai Accent Blue gibi rakiplerle savaşacak.

Şık tasarımı ve güçlü yapısıyla dikkat çeken Citroen C-Elysee, kaput üzerinde ve önden arka stoplara kadar uzana keskin hatlarıyla dinamik yapısını vurguluyor. Arka bölüme geldiğimizde ise C-Elysee şıklık temasını devam ettiriyor.

İç mekanda bolca sert malzeme kullanılmış. Gümüş detaylarıyla dikkat çeken C-Elysee’nin konsolu göze hoş geliyor. Sürüş pozisyonuna erişimde koltuk ve direksiyon ayarı yetersiz ve büyük yapılı direksiyon kullanıcıya sıkıntı çıkartıyor. Aynı çatı altında faaliyet yürüttüğü kardeşi 301 gibi C-Elysee’de özellikle vites önünde ufak eşyalarınız için bir alan sunmuş ve bu alan yetersiz kalıyor. Önde ve arkada misafirlerine sunduğu alan ile göz dolduran Citroen C-Elysee, bazı D segmenti otomobillerden bile daha fazla olan 506 litrelik bagaj hacmiyle de dikkat çekiyor.

1,6 litre HDi motor beş ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş. bu ünite Citroen C-Elysee’nin 100 kilometre hıza 11,2 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 5,7 litre.

Konfor odaklı süspansiyon kullanılan Citroen C-Elysee, yoldaki birçok çukuru size hissettirmiyor. Ses yalıtımı konusunda sınıfta kalan C-Elysee’in motor sesi ise üst devirlerde kabin içine yansıyor. C-Elysee ile limitleri zorladığınızda yaşadığınız önden kaymalarda, ESP sistemi sizi güvende tutmak için elinden geleni yapıyor.

Top