Hyundai Accent Era yol tutuşu ile iddialı

Hyundai Excel’in yerini alan ve ilk olarak banttan 1999 yılında inen Hyunda Accent, son olarak Era modeli ile daha iddialı bir şekilde yollara çıkmıştı. Hyundai Accent Era'da 1.4 litre 97 HP, 1.6 litre 112 HP benzinlive 1.5 litre 110 HP dizel motor seçenekleri; Team, Select ve Style olmak üzere üç farklı donanıma sahip.

Yenilenirken iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi arttırılan Hyundai Accent Era da gözle görünür bir işçilik kusuruna rastlamak oldukça zor. Çift renkli kokpit kullanıcıya ferahlık hissi veriyor.

Yenilenerek bambaşka bir görünüme kavuşan Hyundai Accent Era, genel tasarımı ile daha yumuşak bir görünüme sahip. Yeni farları ile çok daha sevimli bir izlenim yaratan Accent Era, yan bölümlerde kapı koruma çerçeveleri ile alışılmışın dışına çıkmış. Çamurluğun üstünde bulunan sinyaller ve arka kısıms adeta otomobilin menşeisini belli ediyor. Büyük stop grubu bu bölümde dikkatlerden kaçmıyorEra’nın boyutları artmış olsa da bu artış iç mekana yansımamış. 390 litrelik bagaj hacmi ile Hyundai Accent Era rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Yeni geliştirilen 1.5 litre hacminde dizel ünite selefindeki motorla aynı hacmi taşısa da yeni CRDi ünitesi değişken geometrili turbo sistemiyle donatılmış. Böylece yüksek devirlerde yüksek güç, düşük devirlerdeyse yüksek tork sağlanıyor. Kağıt üzerinde güçlü olan motor yolda bu gücü tam olarak hissettiremiyor. 100 kilometre hıza 11 saniyede ulaşan Accent Era, ortalama olarak 6,2 litre yakıt tüketiyor.

Yalıtım konusunda da sıkıntı yaşayan Hyundai Accent Era, yüksek devirlerde motorun sesini içeri taşıyor. Süspansiyon sistemi de yenilenen Era, yumuşak karakterli süspansiyonları ile yeterli konforu sunuyor. Bu da aracın yol tutuşunu olumlu olarak etkiliyor.

Excel’in veliahtı olarak hayat bulan Hyundai Accent Era, pazarın kızıştığı dönemde ticari olarak markanın ivme yakalamasına büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Top