Hyundai’nin imajını güçlendiren i30 çift kavramalı şanzımanla geliyor

Güney Koreli Hyundai’nn Elentra ile birlikte marka imajını büyük katkı sağlayan ve ilk çıktığı 2012 yılından bu yana oldukça beğenilen Hyundai i30, ufak bir güncellemeye tutuldu. Dizel motorda çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneği eklenen Hyundai i30,çekik farlarıyla dinamik görüntüye sahip. Burun yapısını radyatör ızgarasına yapılan trapezoid formu ile daha sivri ve agresif göstren i30, CW modeli orantılı tasarımıyla kendi sınıfının “güzelleri” arasında yer alıyor. Yüksek cam çizgisiyle kaslı bir görünüme sahip olan i30 CW’nin stop grubunda da belli belirsiz siyah konturlar makyajla birlikte kullanılmış.

İç kısmında değişime uğramayan i30, kullanılan plastik malzemenin kalitesi arttırılarak tüketicilere sunuluyor. Birçok rakibinin dokunmatik ekranlarla yaptığı işleri i30 halen geleneksel kumandalarla yapmaya devam ediyor. Bu kumandalar orta konsola demode görüntü verse de irili ufaklı eşya gözleri ve bardak yerleriyle yeterince kullanışlı olan i30’un malzeme ve işçilik kalitesi de Avrupalı rakipleriyle benzer seviyede. Önde ve arkada yeterli alan sunan Hyundai i30, 528 litrelik bagaj hacmine sahip.

Makyajla birlikte revize edilen ve gücü arttırılan 1,6 litrelik turbo beslemeli dizel motor, kağıt üzerinde yarattığı performansı pratikte gerçekleştiremiyor. Özellikle çok dik yokuşlarda motordan olan beklentiler yükseliyor ve kendinden daha güçsüz olan rakip motorlar seviyesinde bir performans verebiliyor. Yeni 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanla harmanlanan i30’un ortalama yakıt tüketimi ise 6,9 litre.

Hyundai i30’da kullanılan süspansiyon sistemi, orta-yumuşak şekilde ayarlanmış ve birçok rakibinden daha başarılı bir konfor tablosu çiziyor. Çok kollu arka süspansiyon sistemi de görevini iyi yapıyor ve sessiz çalışıyor. Yol tutuş seviyesi sınıf ortalamalarında olan i30, direksiyon sisteminde uygulanan Spor, Normal ve Konfor adında üç farklı sertlik ayarı ile sürüşünüzü kolaylaştırıyor. İzolasyon seviyesi de sınıf ortalamalarında olan i30’un bozuk yollarda içeriye biraz fazla lastik sesi alıyor. İ30’da ESP, Araç Stabilite Yönetimi VSM, ABS, EBD, Yokuş Kalkış Desteği, Aktif koltuk Başlıkları, 6 hava yastığı standart olarak sunuluyor.

Top