Isuzu D-Max, pikap pazarını karıştıracak

Pikap segmentinde 30 yılı aşkın bir tecrübesi bulunan Isuzu, D-Max’i yeniledi. Pikap ailesinin beşinci jenerasyon üyesi olan Isuzu D-Max, güçlü görünümü, yüksek yapısı ve heybetli görünümüyle pikap severleri cezbedecek gibi.

Ülkemize 2.5 litre 100 HP ve 3.0 litre 130 HP motorlarla ithal edilen D-Max’in 2.5 litrelik motor seçeneği 4X2, 3 litrelik motor seçeneğinde ise 4X4 versiyonlar kullanılıyor. Her iki versiyonda da tek donanım seçeneği bulunuyor. Gövde rengi tamponlar ve iri farlar ile olduğundan daha büyük gösteren D-Max, yandan bakıldığında ise kromajlı işlemeler ve basamağı ile oldukça çekici bir çizgiye sahip. Arka bölümse önü kadar güçlü bir görsellik sunmuyor.

4900 mm'lik uzunluğuyla en büyük rakiplerinin gerisinde kalan Isuzu D-Max, 1055 kg'lık taşıma kapasitesi ise sınıfının ortalamasında.

Otomobil konforunda D-MAX'in iç mekanı beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Kullanılan malzeme kalitesi pek çok binek otomobille yarışacak kadar başarılı. D-MAX'in gösterge tablosu sade tasarlanmış. Sağda yakıt ve hararet bilgileri, ortada hız göstergesi, soldaysa devir saati buluyor.

Motor hacmi yüksek Isuzu D-MAX'te 3 litre hacminde yeni nesil bir dizel motor görev yapıyor. Bu motor 3800 d/d'de 130 HP güç, 2000 d/d'deyse 280 Nm tork üretiyor. Hacim olarak sınıfının en büyük motoru olmasına karşın ürettiği 130 HP'lik güç, Nissan Pick-up'larda görev yapan 2.5 litrelik motordan (133 HP) zayıf. Aracı otoyol ve zorlu arazi koşullarında başarıyla taşıyan motor hızlanma konusunda da nazlı davranmıyor. D-MAX 100 kilometre hıza 13.5 saniyede ulaşıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 9,2 litre.

D-MAX başarılı arazi performansı ve konforlu iç mekanı, şehir içindeki yol tutuşu, ABS ve EBD ve diğer güvenlik sistemleri ile şimdiden oldukça fazla ilgi çekmeyi başarıyor.

Top