Mini Cooper Clubman büyüdü

BMW bünyesinde yer alan Mini’nin ilk olarak 2008 yılında yollara çıkan Clubman’ı artık daha büyük ve daha hacimli. Yeni nesli ile daha farklı donanımlara da sahip olan Mini Cooper Clubman, daha geniş iç hacmi ile tutkunlarının beğenisini kazanacak.

Önden bakıldığında güncel Cooper Hatch ile benzer olan Clubman tazında da değişikliğe gitmiş. Ters açılan ikili kapıdan vazgeçerek normale dönen Mini Cooper Clubman’ın en dikkat çekici özelliklerinden birini böylece yeni nesle taşımış oluyor. Yeni bagaj kapısı ile arkadan bakıldığında artık bambaşka bir görünüme bürünen Clubman, yeni neslinde küçük boyutlu stop grubu yerine artık daha büyük ve yatay yerleşimli stoplara kavuşmuş. Bu da otomobilin arkasındaki hatların daha da iri görünmesine yardımcı oluyor.

Yeni nesli ile çok daha kaliteli, teknolojik ve olgun bir kabine sahip olan Mini Cooper Clubman, içeride yeni Cooper Hatc'in kalite hissiyatı ve detaylarını yaşatıyor. Artan dingil mesafesi ve genişliğinnin etkisiyle, neredeyse kompakt sınıf otomobiller kadar geniş bir kabine sahip Clubman’ın 360 litrelik bagaj hacminde de eski modele göre artış bulunuyor.

Ön konsolda da Cooper Hatch'den esintilere sahip olan Clubman’ın merkezi bilgi ekranı, gösterge tablosu, vites kolu ve kumandaları aynı olsa da, tüm konsol panelleri farklı bir tasarıma sahip. Cam açma-kapama butonları da orta konsoldan kapı içlerine alan Clubman, MINI canlılığını başarıyla yansıtıyor. Her zaman diğer otomobillerden farklılığı ile ön plana çıkmayı başaran Mini, yeni Clubman’da da bunu saklama alanları ve iç tasarımı ile başarmış.

Ülkemizde 1.5 litrelik 3 silindirli turbo motor ile yollara çıkacak olan Clubman gayet yeterli bir performans sunuyor. 100 kilometre hıza 9.1 saniyede ulaşan Clubman’ın ortalama yakıt tüketimi 7 litre. Eskiye göre daha konforlu, sessiz ve sürüşü daha akıcı bir otomobil haline alan Mini Cooper Clubman’ın süspansiyonlarının sessiz çalışması ve bozuk zeminlerde kabinde pek fazla plastik sesi duyulmaması da konforu olumlu etkiliyor. Direksiyonun yapısı ve hissi de artık daha olgun.

Top