Nissan Juke’de yaşanan değişim istediği tepkiyi alabilecek mi?

Japon otomobil üreticisi Nissan’ın 2010 yılında tanıttığı ve 2011 yılında piyasaya sunduğu Nissan Juke, yaşadığı makyaj ile hedef kitlesini değiştirdi. 1,2 DIG-T ünite ve platinium tasarım ile yenilenen Nissan Juke, yeni farları ve tampon grubunun yanı sıra sivri bir şekilde ön ızgaraya inen farlarını değiştirerek bumerang şeklindeki LED destekli gündüz farlarına büründü. Modele şirinlik katan yuvarlak farların iç kısımları siyah bir çıta ile kaplanmış. Genel anlamda yuvarlak hatlara sahip Juke, yan bölümde içleri karartılmış jantlar, arkaya doğru yükselen omuz çizgisi ve C sütununa gizlenen kapı kolları ile sportif bir hava veriyor. 4135 mm uzunluğa, 1765 mm genişliğe, 1565 mm yüksekliğe ve 2530 mm aks mesafesine sahip Nissan Juke, 251 litrelik bagaj hacmini stepnenin iptal edilmesi ile 354 litreye çıkartmış.

Bolca sert malzemenin yer aldığı kokpit, deri kaplı direksiyon ve vites topuzu kalite algısını yükseltiyor. Okunaklı gösterge panelinin ortasında yol bilgisayarı bilgilerinin yer aldığı ekran bulunuyor. Dikey konumlandırılmış ön konsolun orta bölümünde dokunmatik ekranlı müzik sistemi yer alıyor. Bu ekrandan çevre görüş sistemi sayesinde aracın dört bölümüne hâkim olabiliyorsunuz. Ayrıca bu ekran geri görüş kamerası olarak da kullanılabiliyor. Eşya gözü konusunda kapı iç cepleri yeterliyken orta konsoldaki sunulan bardaklıklar yetersiz. Oldukça geniş bir iç hacme sahip Nissan Juke baş ve diz mesafesinde sıkıntı yaratmıyor.

Renault ortaklığı ile geliştirilen 1.2 litre turbo motora sahip Nissan Juke, yüz kilometre hızlanmasını 10,8 saniyede tamamlıyor. Üç farklı sürüş moduna sahip Nissan Juke’nin ortalama yakıt tüketimi 5,7 litre.

Sert süspansiyonlarıyla konfor anlamında sınıfı geçemeyen Juke, maalesef yol tutuş konusunda da çok fazla kullanıcısına yardımcı olmuyor. Sınırları zorlanan model önden kayma yaşatabiliyor. Yol tutuş konusundaki en büyük yardımcınız ise ESP sistemi.

Güvenlik konusunda ise EuroNCap’a sahip yeni Nissan juke, bakalım yaşadığı değişiklikle istediği başarıyı yakalayabilecek mi?

Top