Şık görünümlü hibrid Toyota Prius

Fosil yakıtların azalmasından dolayı tercih ve yeniliklerini hibrid otomobiller üzerine yoğunlaştıran markalar, artık tasarıma da önem veriyor. 90’lı yıllardan bu yana içten yanmalı ve elektrikli motorlar üzerine yoğunlaşan Toyota, Prius’u üçüncü neslinde daha şık hale getirdi. Çevreci otomobiller teknolojik olsa da tasarımları ile pek ön plana çıkmazlardı. Toyota Prius ile bunu kırdı ve hem çevreci hem de daha şık Prius’u tüketicilerine sundu.

Mızrağı anımsatan ön farlarıyla çok daha şık bir tasarıma kavuşan Prius’un arka kısmında iki parçalı arka camı ve şeffaf stop grubu dikkat çekiyorAerodinamik özelliklere dikkat edilerek tasarlanmış jantları sportif olmasa da daha iyi bir görünüm elde eden Toyota Prius, yan sinyallerin aynalara entegresi ile şık bir görünüm kazanmış.

Teknolojik alt yapıya sahip olan Toyota Prius’un bu özelliği kendisini iç mekanda da hissettiriyor. Altı düzleştirilmiş direksiyon simidi üzerinden sadece müzik sistemini değil klima kontrolünü de yapmak mümkün. Ortada bulunan multimedya ekranında aracın enerjisini nereden aldığını anlık olarak görmek mümkün. Hybrid System Indicator ekranından pillerin durumunu, sürüş modunuzu ve hangi anlarda pillerin şarj edildiğini izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranda aracın anlık tüketimini izleyebiliyorsunuz. Sert plastiğin kullanıldığı iç mekanda malzeme kalitesi iddialı değil. Mavi renkli vites topuzu rahat bir kullanım sunuyor. Vitesin hemen üzerinde bulunan kontrol butonlarıyla ekonomi modu, güç modu ve tamamen elektrikli mod arasından seçim yapabiliyorsunuz. Prius, 446 litrelik bagaj hacmine sahip.

Hem benzinli hem de elektrikli motorun kullanıldığı Toyota Prius, 100 kilometre hıza 11,3 saniyede ulaşıyor. Elektrikli motor ise gücünü 21,5 Ahr’lik pilden alıyor ve pil 1,5 saatte şarj oluyor. Karma kullanımda 3,8 litrelik bir tüketim gerçekleştiren Toyota Prius, bu veri ile adeta herkesi şok ediyor.

Ana hedefi konfordan çok ekonomi olan ve bu platform üzerine geliştirilen Toyota Prius, orta sertlikte bir süspansiyona sahip Prius da, özellikle sadece elektrikli motorun devrede olduğu anlarda iç mekandaki sessizlik konforu artırıyor. Yol tutuş ise başarılı değil. Sık sık önden kayan Prius’ta ESP devreye giriyor.

Top