Yeni Megane’ı rahatlık kurtaracak mı?

Renault’un yeni modeli Megane geçtiğimiz ay piyasaya sunuldu. Ama Renault’un yeni Megane’ı 1,6 litrelik motoru ile tam bir hayal kırıklığı yaratıyor. Sınıfındaki diğer araçlara göre iç mekanda daha fazla yaşan alanı sunması performans ve yakıt tüketimi fazlalığının açığını kapatabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

1.6 litrelik 130 beygirlik dCi motora sahip önden çekişli yeni Renault Megane, 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş. Oldukça geniş bir yaşam alanı sunan yeni Renault Megane, saklama alanı konusunda da oldukça cömert davranıyor. Masaj özellikli sürücü koltuğu ile sınıfında ilk olmasa da premium bir sürüş keyfi sağlayan Megane'ın iç tasarımında kullanılan kaliteli yumuşak plastik ve krom vurgular, oldukça modern bir görüntü sergiliyor. Teknolojik yönden oldukça donanımlı olan yeni Renault Megane, 8.2 inçlik dokunmatik ekranı, R-Link 2 sistemi ile donatılmış ve bu ekranı kullanmak büyük grafikler sayesinde kullanması oldukça kolay. Rakiplerine oranla 434 litre ile oldukça geniş bir bagaj hacmi sunan Megane’ın arka bölümde sunduğu diz ve baş alanı da yeterli.

Sarsıntısız bir sürüş vaat eden yeni Renault Megane, hız arttıkça ise rüzgarın gürültüsünü içeriye vermeye başlıyor. Yol tutuş konusunda kendini oldukça geliştiren Renault Megane, direksiyon hissiyati konusunda da oldukça başarılı. Yakıt tüketimi konusunda da Türkiye ortalamalarında olan yeni Megane, bu konuda kullanıcılarına bir avantaj sağlamıyor. 1,6 litrelik motor ile yeni Megane 100 kilometre hıza ise 10 saniyede ulaşıyor.

Sürüş rahatlığı ve kolaylığı açısından rakiplerine göre bir adım önde duran yeni Renault Megane, Audi A3 ve Ford Focus gibi modeller ile rekabete girecek.

Top